Jakie farby wybrać

Przed samym malowaniem oraz wyborem kolorów, które chcielibyśmy wymalować na ścianie musimy się zastanowić na jakim wykończeniu ścian nam najbardziej zależy. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że  kolory ścian matowych dają poczucie uspokojenia i wewnętrznej harmonii, zaś kolory ścian błyszczących nadają pomieszczeniom dynamikę, bowiem kolory lśnią i połyskują. Dlatego do malowania ścian proponujemy następujące produkty:

matowe – Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3], Tikkurila Optiva Matt [5] Tikkurila Optiva Colour, Tikkurila Optiva White

satynowe – Tikkurila Optiva Satin Matt [7]

półmatowe – Tikkurila Optiva Semi Matt [20]

A gdy już wybierzemy farbę, która odpowiada Naszym preferencjom pojawia się bardzo ważne pytanie… Jak przygotować się do malowania? Dlatego w dalszej części opiszemy jak to zrobić w łatwy i przyjemny sposób.

Przed malowaniem

Malowanie ścian to długotrwały proces, dlatego warto starannie się do niego przygotować. Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, warto przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu.

Zabezpiecz wszystkie powierzchnie niemalowane przed zachlapaniem. Niektóre farby mogą trwale uszkodzić malowane elementy.

Sprawdź, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń. Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do podłoża. Każdą ścianę przed malowaniem należy odkurzyć, umyć oraz uzupełnić ubytki jeśli takowe występują i następnie całą powierzchnię zagruntować.

Gruntowanie przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Ponadto prawidłowo zagruntowana powierzchnia o wiele lepiej „przyjmuje” farbę, co w efekcie gwarantuje lepszą i dłuższą eksploatację.

Warto pamiętać, że kolor farby podkładowej powinien być zbliżony pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej. Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie koloru na ścianie już podczas malowania farbą gruntującą. Zmniejszamy w ten sposób krotność malowania i, co za tym idzie, malujemy ekonomicznie.

Podczas malowania

Prace związane z malowaniezm ścian należy rozpocząć od dokładnego wymieszania produktów.

Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 – 25 °C.

Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.

W pierwszej kolejności należy pomalować sufit. Malowanie ścian powinno być przeprowadzone w drugiej kolejności. Rozpoczynamy od malowania wzdłuż narożników, listew i przewodów. Następnie przechodzimy do małych powierzchni, a większe zostawiamy na koniec. Farbę nanosimy spokojnymi pociągnięciami wałka w górę, a następnie w dół. Powierzchnię malujemy kilkakrotnie w różnych kierunkach. W czasie malowania połowa wałka powinna pokrywać pomalowaną wcześniej powłokę.

Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie ścian za pomocą farb wodorozcieńczalnych może sprawiać trudności . Mogą one zbyt szybko wysychać podczas malowania co może spowodować efekt smużenia.

Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodne z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).

Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.

Malując kolejne fragmenty powierzchni ścian, łączmy je zgodnie z zasadą „”mokro na mokro””. W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka. Żeby zastosować się do tej zasady duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jestemy w stanie tego zrobić).

Jeżeli malowanie ścian ma być kontynuowane następnego dnia, należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.

Po malowaniu

Bezpośrednio po malowaniu ścian należy usunąć maskującą taśmę malarską. Następnie, warto zapewnić odpowiednią wentylację w pokoju i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.

Farba powinna dobrze wyschnąć.  Niewystarczające jest wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby.  W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie) może trwać od kilku dni do nawet czterech tygodni.  Malowanie ścian zatem jest procesem o wiele krótszym, aniżeli wysychanie i doprowadzanie pomieszczenia do stanu użytkowania.

Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwrócić do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.

Zatem życzymy wszystkim miłej pracy i udanego malowania.

Malowanie sufitów

Pokój dziecka

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version